Noworoczny list do całej Sercańskiej Rodziny Misyjnej od księdza Jakuba Szałka, misjonarza z Czadu, jest poruszający i bardzo osobisty. Przypomina, że posługa na misjach jest powołaniem wyjątkowym i paradoksalnym, gdzie radość zawsze przeplata się z cierpieniem. To właśnie w tym cierpieniu, jakże często niezrozumiałym i powodującym uczucie dogłębnej bezsilności, głoszona przez misjonarzy Dobra Nowina jest jedynym światłem, które może rozjaśnić mrok codziennych trosk.
Styczeń 2025 roku
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Serdecznie pozdrawiam całą Sercańską Rodzinę Misyjną!
„Maryja urodziła swego pierworodnego Syna, owinęła go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w mieszkaniu”. [Łk 2, 7]
Pisząc ten noworoczny list pragnę odnieść się do słów Matki Teresy z Kalkuty, Misjonarki Miłości, która powiedziała: „Sprawcie, by miłość do najbiedniejszych z biednych była zawsze żywa. Nie myślcie, że to strata czasu: karmić głodnych, odwiedzać i pielęgnować chorych i umierających oraz przyjmować z otwartymi ramionami niechcianych i bezdomnych. Nie, bo to właśnie jest nasza miłość do Chrystusa, okazywana w działaniu. Im bardziej poniżająca praca, tym większa winna być wasza miłość i skuteczność działania. Nie obawiajcie się życia złożonego z wyrzeczeń, które wywodzi się z życia w ubóstwie”.
Tak się składa, że klimat ubóstwa nie jest mi obcy. Od prawie 20 lat posługuję jako misjonarz w jednym z najbiedniejszych krajów świata… Jestem świadkiem rodzenia się Boga w wielkiej, materialnej nędzy miejscowych ludzi…
Moja codzienność to życie z ludźmi, którzy są bardzo biedni. Nie zawsze jest to łatwe! Są sytuacje, które mnie przerażają i sprawiają, że czuję się bezradny wobec otaczającego mnie ubóstwa…
Dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia zmarła młoda kobieta, moja sąsiadka. Zmarła przy porodzie. Sama na własnych nogach poszła do przychodni zdrowia, by tam urodzić. Poród odbył się bez większych problemów. Urodziła śliczną córeczkę. Była godzina 11:00. Po kilkunastu minutach pielęgniarz zorientował się, że kobieta silnie krwawi. Wezwał ambulans, przewieźli sąsiadkę do szpitala oddalonego o dwa kilometry od przychodni. Umieścili ją na izbie przyjęć. Ciągle bardzo mocno krwawiła. Personel z izby przyjęć kazał szukać jej mężowi kogoś, kto ma taką samą grupę krwi, jak jego żona. Po godzinie znalazł jakiegoś przypadkowego chłopaka, by pobrać od niego krew i podać ją żonie (było już około 13:00). Kiedy wszystko było gotowe, by zacząć pobieranie krwi od dawcy, moja sąsiadka, na oczach męża, zaczęła słabnąć i po kilkunastu minutach zmarła… Wykrwawiła się…
Trudno jest się z tym pogodzić, że młoda kobieta umiera w szpitalu, i to tylko dlatego, że nie było lekarza, który by się nią zajął. Miasto Lai, w którym mieszkam, jest miastem wojewódzkim. Lai dla Czadu jest jak Bydgoszcz czy Toruń dla Polski. Wojewódzki szpital w dzień powszedni, w godzinach przedpołudniowych nie jest w stanie zapewnić opieki lekarskiej młodej, umierającej kobiecie… Wielka bieda, w każdym wymiarze tego słowa!
Kilka chwil po jej śmierci siostry zakonne z mojej misji zabrały ciało kobiety ze szpitala i przewiozły do domu jej męża. Tam ją umyły, ubrały i przewiozły do jej domu rodzinnego. W Czadzie jest taki zwyczaj, że każdy jest chowany przy rodzinnym domu, a więc tam, gdzie się urodził. Na wioskach groby zmarłych znajdują się w zagrodach. Natomiast w miastach obrzędy pogrzebowe odbywają się w miejscu, gdzie dana osoba się urodziła, a ciało spoczywa ostatecznie na cmentarzu miejskim. Nie istnieją wspólne groby męża i żony. Po śmierci każdy pochowany jest tam, gdzie się urodził. Zmarły wraca w rodzinne strony.
Moja sąsiadka osierociła dziewięcioro dzieci. Jej mąż jest katechistą w mojej misji. Jest człowiekiem schorowanym, prawie 30 lat starszym od swojej zmarłej żony. Po kilku dniach po pogrzebie pogadaliśmy sobie szczerze… Opowiedział mi o zwyczajach, jakie tu panują, kiedy ktoś umiera.
Mój sąsiad ma wielki żal do sióstr i ciotek swojej zmarłej żony, bo kiedy w dniu jej śmierci jedni wykonywali toaletę jej ciała, to właśnie one (siostry i ciotki zmarłej) pozabierały z jego domu (na jego oczach) wszystko to, co należało do żony: jej ubrania, pościele, całe wyposażenie kuchni, talerze, garnki. Wszystko to, czego używała żona – to wszystko w kilka chwil najbliższa rodzina zmarłej rozkradła. Nic nie można zrobić… Takie są tutaj zwyczaje! Kiedy umiera ci żona, to jej najbliższa rodzina zabiera z twojego domu wszystko to, czego twoja żona używała.
Tak sobie myślę o tych ciotkach i siostrach mojej zmarłej sąsiadki… Jak bardzo trzeba być zachłannym, bez serca, żeby pozabierać wszystko z domu krewnej na oczach jej męża i dziewiątki małych dzieci. Nawet już nie o męża mi chodzi, ale o te dzieciaki! Wszyscy mi mówią – taki jest tu zwyczaj. Co za bieda!!!
Sąsiad mocno przeżywa odejście swojej żony. Bardzo ją kochał. Martwi się o przyszłość swoich dzieci. Ma około 65 lat, albo i troszkę więcej. Żona była od niego młodsza prawie o 30 lat. Najmłodsze dziecko – to, które się urodziło – wzięli rodzice zmarłej. Zajmą się wychowaniem tej dziewczynki…
Taka smutna historia, która może nie pasuje do czasu, gdy radujemy się z Bożego Narodzenia… Chciałem się tym podzielić, będzie mi lżej na sercu.
Niech Chrystus znajdzie miejsce w sercu każdego z nas!
Z darem modlitwy +
ks. Jakub – misjonarz z Czadu