Okres Bożego Narodzenia to czas, który szczególnie otwiera nasze serca. W tych grudniowych dniach wypatrujemy duchowo Małego Dziecięcia, Króla Pokoju, który przychodzi, aby przypomnieć, że jest Bogiem bliskim człowiekowi.
Olsztyn, 2 grudnia 2024 roku
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy Darczyńcy misyjni,
okres Bożego Narodzenia to czas, który szczególnie otwiera nasze serca. W tych grudniowych dniach wypatrujemy duchowo Małego Dziecięcia, Króla Pokoju, który przychodzi, aby przypomnieć, że jest Bogiem bliskim człowiekowi. Ze względu na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa otwieramy też nasze serca na potrzeby innych.
Przepiękną polską tradycją jest pozostawianie jednego pustego miejsca przy naszym wigilijnym stole. Ma ono być przeznaczone dla kogoś, kto w ten szczególny wieczór nie ma z kim zasiąść do stołu. Kto noc poprzedzającą uroczystość Bożego Narodzenia spędza samotnie, a może i w głodzie... Najczęściej jednak to miejsce pozostaje puste – jest tylko symbolem, tradycją. Dlatego chcę zaproponować udział w misyjnej akcji „Puste miejsce przy stole”, by w ten duchowy sposób zaprosić kogoś z naszych misyjnych podopiecznych do swojego wigilijnego stołu. Podobnie do „Jałmużny Wielkopostnej na misje” akcja „Puste miejsce przy stole” będzie naszą odpowiedzią na prośby o wsparcie trzech mniejszych projektów misyjnych.
Siostra Rachela Kaczmarek OP (Dominikanka) poprosiła nas o pieniądze na wybudowanie toalet w katolickiej szkole podstawowej w Garoua Boulai w Kamerunie: „Nasza miejscowość graniczy z Republiką Środkowoafrykańską. Aż 40 tysięcy mieszkańców to uchodźcy z RŚA! Żyjemy zasadniczo wśród muzułmanów, ale z roku na rok przybywa tu chrześcijan. Prowadzimy świetlicę dla zaniedbanych dzieci, katechizujemy w szkole, jesteśmy odpowiedzialne za grupy dziecięce i młodzieżowe w parafii. Nierzadko nasz klasztor staje się też tymczasowym domem dla porzuconych dzieci. Ośmielam się Was poprosić o 36 800 złotych na budowę toalet w szkole, gdzie uczy się 1000 dzieci (!). Jedyne WC w tym momencie stanowią dwie dziury za szkołą, osłonięte walącymi się już murami. Obecne ‘toalety’ to też siedlisko szczurów...”.
Kolejną prośbę nadesłał ksiądz Janusz Burzawa SCJ (Sercanin), misjonarz na Filipinach. Parafia w Dansolihon chce rozbudować „Dom misyjny” służący księżom za mieszkanie, ale również miejsce formacji świeckich, szczególnie katechistów z odległych wiosek: „Moi parafianie zajmują się przede wszystkich rolnictwem. Uprawiają maleńkie skrawki ziemi na zboczach gór. Sadzą kukurydzę, słodkie ziemniaki, bananowce, kokosy. Parafia liczy 20 tysięcy wiernych gromadzących się na modlitwę w 36 kaplicach. Nasz ‘Dom misyjny’ przy kościele parafialnym to miejsce formacji i spotkań różnych grup i wspólnot. Jest on kluczowy dla przygotowania katechistów posługujących w kaplicach dojazdowych. Ja bądź ksiądz wikariusz możemy dojechać do tych wiosek tylko raz w miesiącu! W pozostałe niedziele posługę duchową pełnią właśnie katechiści. Dla nich potrzebujemy pokoi gościnnych w ‘Domu misyjnym’, bo niektórzy z nich przybywają z wiosek oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Proszę Was o pomoc w wysokości 172 500 złotych”.
Trzecia prośba dotyczy remontu przychodni zdrowia w Dakarze w Senegalu. Siostra Ksawera Michalska OSU (Urszulanka Unii Rzymskiej) tak opisuje obecny stan placówki: „Pragnę się do Was zwrócić z pokorną prośbą o pomoc w remoncie naszej przychodni zdrowia. Tutejszy klimat, szczególnie bardzo wysokie temperatury i wilgoć, sprawiają, że wszystko szybko niszczeje, rdzewieje, rozpada się… Przychodnia pomaga ubogim już od 50 lat. W ostatnim czasie obserwuję wzrost liczby dzieci niedożywionych, których ratowanie stało się naszą specjalną misją. Proszę o pomoc w wysokości 52 600 złotych”.
Jestem przekonany, że jako Sercańska Rodzina Misyjna po raz kolejny okażemy solidarność z biednymi i pomożemy misjonarzom w głoszeniu Ewangelii! Podziękowaniem z mojej strony za wrażliwe serca na pomoc misjom będzie modlitwa za Darczyńców podczas Pasterki w Boże Narodzenie.
Z darem modlitwy +
Zastępca Sekretarza Misji Zagranicznych
Księży Sercanów w Polsce
ks. Piotr Chmielecki SCJ
PS Bardzo zachęcam do przekazania pomocy na rzecz dzieci w Kamerunie, na rozbudowę domu formacyjnego na Filipinach oraz wsparcia chorych w Senegalu.