"W Indiach 40 tysięcy dzieci rocznie traci wzrok. Większość dzieci, które do nas trafiają mogło być zdrowe... Straciły wzrok z powodu niedożywienia matek w ciąży albo niedoboru witamin zaraz po urodzeniu. Niestety również dość częste są małżeństwa wśród bliskich krewnych, z których rodzą się niepełnosprawne dzieci. Kiedyś podczas przyjęcia do szkoły, zapytałam tatę niewidomej dziewczynki o przyczynę jej choroby, a on odpowiedział: moja żona jest moją siostrzenicą... Dzieci, które trafiają do naszego ośrodka w Nongbah pochodzą z bardzo biednych rodzin. Często są to sieroty. Zaledwie kilka procent niewidomych osób w Indiach chodziło kiedykolwiek do szkoły. Niewidome dzieci bardzo chętnie się uczą, bo wiedzą, że to jest dla nich jedyna szansa na w miarę dobrą przyszłość" - mówi s. Sara Kieliszek FSK, która przez 10 lat pracowała z niewidomymi dziećmi w Indiach.
Nongbah to mała miejscowość w stanie Meghalaya w północno-wschodnich Indiach. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża prowadzi tam internat i szkołę dla 50-tki dzieci niewidomych. Dzieło to nosi nazwę Jyothi Seva, czyli Służba Światłu.
Indie to kraj pełen kontrastów. Są wille bardzo bogatych ludzi, którzy mają służących a tuż obok, pod murem mieszkają całe rodziny na ulicy. Utrzymują się z tego, że zbierają worki foliowe i sprzedają je, aby zjeść choć jeden posiłek w ciągu dnia. Prawie 70% mieszkańców Indii (czyli 800 milionów!) żyje za mniej niż 9 zł dziennie. Aż 14 milionów obywateli państwa jest niewidomych.
Ośrodek zapewnia swoim podopiecznym 3 posiłki dziennie, naukę alfabet Braille’a, języka angielskiego oraz spokojny i bezpieczny dom. Dzieci rozwijają tu swoje talenty muzyczne, uczą się obsługi komputera, dbają wspólnie o warzywa z przydomowego ogrodu czy zwierzęta, które siostry hodują. Mają też czas na zabawę i szansę na szczęśliwe dzieciństwo.
Charyzmatem Franciszkanek Służebnic Krzyża jest opieka nad niewidomymi. Założycielką zgromadzenia była bł. Elżbieta Róża Czacka, która w wieku 22 lat straciła wzrok. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a 7 lat później zgromadzenie zakonne w ofiarowanym folwarku w Laskach. Tam powstał pierwszy w Polsce specjalistyczny ośrodek dla osób ociemniałych. Siostry FSK służą aktualnie osobom niewidomym również w Rwandzie, na Ukrainie i w Indiach.
Niewidome dzieci w Indiach można wesprzeć przelewem na konto bankowe:
Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów
ul. Rakowa 11, 10-185 Olsztyn
Bank BNP 79 1600 1462 1847 3641 5000 0008
tytułem: Adopcja Światła
lub korzystając z możliwości szybkiego przelewu: