Typowy czadyjski dom w rolniczym regionie na południu Czadu, gdzie posługują sercańscy misjonarze to rodzaj lepianki pokrytej słomą. Zamiast podłogi jest klepisko. Zamiast łóżek cienkie maty z traw leżące na ziemi. Blaszanym dachem pokryte są tylko magazyny na żywność, na przykład zboże, ryż, sorgo. W taki sposób żyje większość osób w Czadzie. Dla Europejczyka może być to szokujące. Dla Czadyjczyków to normalność.
Jednak tym, z czym trudno się pogodzić, są umierające niemowlęta. Jak relacjonuje ks. Piotr Chmielecki:
Podczas mojego dwutygodniowego pobytu tylko w naszej sercańskiej parafii umarło 6 niemowląt! Odwiedziliśmy rodzinę, która tuż po porodzie straciła jedno z bliźniąt – dziewczynkę. Drugie dziecko, chłopiec, w niedzielę został przedstawiony wspólnocie parafialnej w kościele. Kiedy wracałem do Polski, dostałem wiadomość sms od księdza Mariana. Pisał w niej, że chłopiec również nie przeżył…
Te dzieci umierają, bo w większości rodzą się w domach-lepiankach, w fatalnych warunkach higienicznych. Nawet jeśli kobiecie uda się urodzić w przychodni zdrowia, to w przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji, nie ma szans na fachową pomoc.
Niedaleko placówki misyjnej księży sercanów w Colon pracują Siostry Franciszkanki od Cierpiących. Siostry, z zawodu pielęgniarki, od 2018 roku prowadzą w Baikoro przychodnię. Ponieważ stary budynek grozi zawaleniem, opiekują się pacjentami w prowizorycznych namiotach, bez specjalistycznego sprzętu. Kobiety w zaawansowanej ciąży są badane na matach położonych na gołej ziemi.
Jedynym rozwiązaniem jest budowa nowego ośrodka zdrowia. Koszt całej inwestycji, ratującej życie wielu ludzi, szacowany jest na około 450 000 złotych. Pierwsze prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę rozpoczęły się w grudniu 2020 roku.
PS. Inicjatywę budowy nowej przychodni zdrowia w Baikoro w Czadzie podjęła Fundacja Dzieci Afryki oraz Polska Fundacja dla Afryki. Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów włącza się w to dzieło ze względu na prośbę Sióstr Franciszkanek od Cierpiących związaną z dużym budżetem budowy i wyposażenia ośrodka zdrowia.
Obecnie etap prac budowlanych został zakończony (stan na lipiec/sierpień 2021 r.). Budynki zostały wstępnie wykończone, zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Jeden z nich będzie pełnił funkcję przychodni ogólnej - przewidziano tam pomieszczenia na laboratorium i salę zabiegową. Drugi jest przeznaczony dla kobiet w ciąży - będzie to miejsce konsultacji, ale też odbierania porodów. W drugim budynku powstanie także apteka. Ponieważ obydwa budynki powstały w porze suchej, konieczne jest przetestowanie pokrycia dachu w porze deszczowej jeszcze przed wyposażeniem przychodni.
Teren centrum zdrowia udało się także ogrodzić. Było to ważne ze względu na położenie przychodni, która znajduje się w centrum wioski, gdzie głównie toczy się życie codzienne. Jest to też trasa bydła rogatego, co wiąże się z niebezpieczeństwem dla pacjentów, ale także z trudnością z utrzymaniem odpowiedniej higieny miejsca.