Czad to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Pod względem wskaźnika rozwoju społecznego na liście 188 państw Czad znajduje się na 186 miejscu. Oznacza to nie tylko jeden z najniższych dochodów narodowych na świecie, ale także słaby dostęp do edukacji, służby zdrowia i niski standard życia. Przeciętny mieszkaniec Czadu, który żyje poza stolicą kraju nie ma dostępu do elektryczności. Nawet w samej stolicy, Ndżamenie, prąd jest tylko w niektórych dzielnicach i to nie przez całą dobę.
W mieście Lai, jak w każdym innym poza stolicą, także nie ma prądu. W naszej misji mamy zainstalowaną fotowoltaikę - jest to prąd o słabej mocy, służący głównie do oświetlania w nocy. Posiadamy też dwudziestoletni agregat, który co chwilę się psuje. Ostatecznie nie da się go naprawić.
- pisze ks. Jakub Szałek.
Ksiądz Jakub Szałek, w imieniu biskupa diecezji Lai zwrócił się do nas z prośbą o sfinansowanie zakupu nowego agregatu: „Jako diecezja nie jesteśmy w stanie zakupić tego urządzenia z powodu braków środków finansowych. Czad jest jednym z najbiedniejszych krajów świata... To przekłada się na codzienne życie zwykłych ludzi. Jako wspólnota Kościoła także boleśnie to odczuwamy. Nasza diecezja w 90% funkcjonuje dzięki funduszom docierającym do nas spoza Czadu. Pieniądze, które otrzymujemy z Europy w większości przeznaczamy na ochronę zdrowia i edukację miejscowej ludności”.
Miejsce, w którym ma być zrealizowany projekt nazywa się Eveche, czyli biskupstwo. Mieszka tu ksiądz biskup wraz ze swoim sekretarzem, wikariuszem generalnym (ks. Jakub) i ekonomem diecezji Lai. Na terenie biskupstwa znajduje się także dom wspólnoty zakonnej Sióstr Franciszkanek Misjonarek Ubogich oraz Caritas diecezji Lai. Stąd także nadaje ewangelizacyjne radio EFFATA.
Dzięki agregatowi kuria diecezjalna z całą swoją administracją będzie mogła normalnie funkcjonować, a radio EFFATA emitować swoje audycje bez zakłóceń. Stały dostęp do elektryczności ułatwi także codzienne życie lokalnym mieszkańcom. Zapraszamy do wsparcia tego projektu!
Kolejny projekt w Czadzie zakończony sukcesem! Dzięki wsparciu naszych Darczyńców udało się zakupić agregat prądotwórczy dla diecezji Lai. To inwestycja, która przerastała możliwości finansowe tamtejszej wspólnoty. Teraz zarówno biskup Nicolas Nadij Bab oraz jego współpracownicy, wspólnota Sióstr Franciszkanek Misjonarek Ubogich i inne dzieła będą mogły ewangelizować nie martwiąc się dostawami prądu, tak kluczowymi dla wielu działań w dzisiejszym świecie.
Zakup agregatu wsparliśmy kwotą 70 950 złotych. Pieniądze pochodziły z ofiar wpłaconych bezpośrednio na ten cel oraz z funduszu "Na misje - tam gdzie najbardziej potrzeba". Dziękujemy za każdą darowiznę i przekazujemy słowa podziękowania od obdarowanej wspólnoty diecezjalnej z Czadu.
Czad, 23 stycznia 2024 r.
Drodzy Darczyńcy!
Bardzo gorąco pozdrawiam Was z dalekiego Czadu, z samego środka Afryki. Chciałbym w kilku słowach podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do zakupu agregatu prądotwórczego dla naszej diecezji Lai w Czadzie.
Człowiekowi mieszkającemu w Polsce, trudno jest sobie zapewne wyobrazić, że można żyć na co dzień bez prądu. Chciałbym Was zapewnić, że są jeszcze takie miejsca na świecie, gdzie ludzie nie mają dostępu do elektryczności. Czad zalicza się właśnie do takich miejsc na naszym globie ziemskim, gdzie nie ma jeszcze powszechnego dostępu do prądu. W całym kraju nie ma ani jednej elektrowni z prawdziwego zdarzenia. Nawet w stolicy kraju, większość mieszkańców żyje bez elektryczności. Duże miasta mają swoje agregaty produkujące prąd, który jest dla wybranych (dla bogatych).
Od osiemnastu lat posługuję w diecezji Lai. Na terenie całego naszego województwa, które nazywa się Tandjile (teren diecezji Lai) - nie ma elektryczności. Dzięki zakupionemu agregatowi można w miarę normalnie funkcjonować i pracować. Z dobrodziejstwa tej maszyny, produkującej prąd korzystają setki, a nawet tysiące ludzi.
Agregat umieszczony jest przy Kurii Diecezjalnej w Lai, gdzie mieszka biskup. Z tego prądu korzysta cała Kuria, wraz ze wszystkimi strukturami diecezjalnymi: ksiądz biskup ze wszystkimi pracownikami Kurii, radio diecezjalne EFFATA (tysiące słuchaczy z całej diecezji), parafia katedralna, wspólnota sióstr zakonnych, CARITAS (biura), dzięki temu, że jest prąd - działa Internet. Mamy kontakt z całym światem! Agregat prądotwórczy - zwykła maszyna, która sprawia, że życie bardzo wielu ludzi w warunkach misyjnych staje się łatwiejsze.
W imieniu wszystkich ludzi (pośrednio są ich tysiące - słuchacze radia), którzy korzystają z prądu płynącego z zakupionego agregatu, pragnę serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom z Polski. Dzięki Waszej ofiarności, nasze życie w samym środku Afryki, staje się łatwiejsze, w miarę normalne, przybliżone odrobinę do tego Waszego w Polsce.
Naszą jedyną formą wdzięczności jest modlitwa w Waszej intencji! Niech Pan Bóg Wam wszystkim błogosławi!!!
Z kapłańskim błogosławieństwem płynącym ze świata misyjnego +
ks. Jakub Szałek