Asia
Asia
Sercańscy misjonarze pracują na pięciu kontynentach. Codziennie głoszą Ewangelię, pomagają ubogim i zawiązują wspólnoty.
our missionaries missions history
Asia

Rok 1967 pozostanie na zawsze datą szczególną w dziejach Prowincji Polskiej, a dla historii naszych misji będzie to wręcz data określająca początek prawdziwego zaangażowania polskich sercanów w misyjną działalność Zgromadzenia. W tym bowiem roku wysłano do Indonezji pierwszą grupę księży misjonarzy. Rok później wyjechała druga grupa. I tak od 1967 roku do dziś do Indonezji wyjechało w sumie 16 księży.

W 1987 roku zrodził się projekt utworzenia drugiej placówki Zgromadzenia w Azji, w pobliżu istniejących już misji w Indonezji. Po przestudiowaniu kilku możliwości wybrano Filipiny. Na liście ochotników, gotowych poświęcić się pracy misyjnej na tym terenie znaleźli się współbracia z różnych prowincji i narodowości. Nie brakło też Polaków. Po pewnym okresie przygotowania wspólnoty, rozpoczęto pracę w 1989 r.
Księża Sercanie obecni są w Indiach od 1995 roku. Międzynarodowa wspólnota księży, w tym Polacy pracuje nad wychowaniem młodzieży z myślą o powołaniach kapłańskich i zakonnych. Wśród nich jest wielu takich, którzy decydują się na pozostanie w Zgromadzeniu Księży Najśw. Serca Jezusowego.

read more

Filipiny

Projekt utworzenia drugiej placówki Zgromadzenia Księży Sercanów w Azji, w pobliżu istniejących już misji w Indonezji zrodził się w 1987 r.. Po przestudiowaniu kilku możliwości wybrano Filipiny. Na liście ochotników gotowych poświęcić się pracy apostolskiej na tym terenie nie brakło i Polaków. Międzynarodowa sercańska wspólnota na Filipinach tworząca dziś tzw. DYSTRYKT, podlega bezpośrednio Kurii Generalnej.

Decyzja o wysłaniu misjonarzy sercańskich na Filipiny, czyli otworzenie zupełnie nowej placówki misyjnej, była poprzedzona długimi dyskusjami, w czasie których zadecydowano o przyszłym kształcie nowych fundacji misyjnych.
Szukając odpowiedzi na współczesne potrzeby Kościoła i biorąc pod uwagę wymagania życia zakonnego, postanowiono utworzyć wspólnotę międzynarodową, która w okresie przygotowania do wyjazdu na misje sama dopracuje się zasad wzajemnej współpracy, uwzględniających wewnętrzną dynamikę grupy, składającej się z osób o bardzo zróżnicowanych cechach osobistych i uformowanych w różnych środowiskach intelektualno-teologicznych. Określono liczbę księży przewidzianych do zainicjowania działalności i założono, że świadectwo życia tej wspólnoty i właściwa praca z powołaniami będą jedynymi gwarantami przyszłości dla tego rodzaju misji. Innymi słowy, nie planuje się ciągłego dopływu nowych misjonarzy do tych wspólnot jako warunku ich istnienia.

read more
ks. Franciszek Pupkowski
ks. Franciszek Pupkowski
Filipiny
-

Urodził się 1 grudnia 1958 roku w Koszalinie. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1973 roku zdecydował się podjąć naukę w kierunku inżynierii elektrycznej w miejscowym liceum. W tym to okresie angażuje się aktywnie w młodzieżowym ruchu Oazowym. Wtedy też spotyka po raz pierwszy Księży Najświętszego Serca Jezusowego. Po ukończeniu liceum w 1979 roku zdecydował się wstąpić do Zgromadzenia Księży Sercanów. Po odbyciu nowicjatu w Pliszczynie k/Lublina oraz studiach filozoficzno-teologicznych w Stadnikach k/Krakowa został w 1986 roku wyświęcony na kapłana. Choć jego pragnieniem była praca misyjna w Afryce, został wyznaczony do posługi wikariusza w Polsce, w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dwa lata później, w 1988 roku, zgłosił się na wyjazd do nowo organizowanej placówki misyjnej na Filipinach. Po ukończeniu kursu przygotowawczego wraz z międzynarodową grupą sercanów dociera na Filipiny w sierpniu 1989 r. Od momentu przybycia pracował w wielu miejscach: Margosatubig, Kumalarang, Bacolod, Dumalinao oraz w Cagayan de Oro City. W latach 1992-93 studiował w Rzymie, a po powrocie na Filipiny pełnił wiele różnych funkcji: był proboszczem, wychowawcą, ekonomem wspólnoty, a obecnie pełni funkcję przełożonego dystryktu na Filipinach.

ks. Janusz Burzawa
ks. Janusz Burzawa
Filipiny
-

Urodził się 14 września 1964 roku w Wietrzychowicach. Pierwsze śluby zakonne złożył w Stopnicy 30 września 1984 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1990 roku w Stadnikach. Od 1993 roku pracuje na Filipinach, gdzie pełnił posługę jako proboszcz w kilku placówkach, m.in. w parafii św. Izydora w Kumalarang, gdzie wybudował nowy kościół; w parafii MB Fatimskiej w Dimataling czy w parafii Królowej Pokoju w Margosatubig. Od 2013 roku jest proboszczem w parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia w Cagayan de Oro i oprócz pracy duszpasterskiej zajmuje się pomocą dla ofiar tajfunu, który spustoszył Filipiny w listopadzie 2013 roku.

ks. Jan Krzyściak
ks. Jan Krzyściak
Filipiny
-

Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Limanowej. Pierwsze śluby zakonne złożył 24 września 1995 roku w Stopnicy, a święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 2002 roku w Stadnikach. W 2007 roku wyjechał do pracy misyjnej na Filipinach. Początkowo pracował jako wikariusz w parafii św. Izydora w Dumalinao, następnie w parafii św. Izydora w Kumalarang w okręgu Zamboanga del Sur na wyspie Mindanao, a następnie w parafii Jesus Nazareno w Dansolihon w Cagayan de Oro. Od roku 2013 jest też proboszczem i przełożonym tej misji. Obecnie jest odpowiedzialny za budowę kościoła i domu zakonnego w tej parafii oraz prowadzi dom dla studentów z plemienia Higaonon. 

Indie

Już od roku 1987 dyskutowano w Zgromadzeniu nad rozszerzeniem naszej działalności w Azji. Po utworzeniu nowej misji na Filipinach (1989), szukano kolejnego terenu dla naszej misyjnej działalności. W początkach lat ‘90, księża: Adrian Borst, i Pat Houterman przyjechali na rekonesans do Indii, by bliżej przyjrzeć się sytuacji i możliwościom. Serdeczne i ciepłe przyjęcie przez Bp. Kureethara, z diecezji Cochin, sprawiło, że w październiku 1994 przybyli z Rzymu, ks. Ryder and ks. Ooy, osiedlili się w Korala, przy parafii Our Lady of Life.

Na przykładzie projektu filipińskiego postanowiono utworzyć międzynarodową wspólnotę, w skład której weszli także Polacy. Pierwsi z nich, ks. Kazimierz Gabryel i ks. Andrzej Sudoł dołączyli do tej międzynarodowej grupy w 1997 r.
Lata 1995-98 to czas bardzo dynamicznego rozwoju, zarówno infrastruktury jak i wspólnoty. Powstaje nowy dom wspólnoty w samej stolicy diecezji - Cochin, liczba misjonarzy wzrasta dwukrotnie, oraz - co napawa nadzieją - wzrasta liczba kandydatów z lokalnych wspólnot.
Ks. Andrzej Sudoł tak oto opisuje ten czas: „Pracujemy obecnie z młodzieżą. To wielki żniwo, w którym ciągle brakuje robotników. Młodzież nie ma przyszłości i sensu życia. Bardzo często ci młodzi nie potrafią odnaleźć się w systemie niesprawiedliwości i wyzysku i często wybierają złą drogę, aby jakoś przetrwać. My zbieramy wielu młodych z ulicy. Dajemy im środki do życia i wykształcenie. Pragniemy im coś dać, choć jest to kropla w morzu potrzeb. I wielu z tych, z którymi mamy kontakt staje się dobrymi i uczciwymi ludźmi. Mamy też takich, którzy decydują się zostać z nami i pracować w przyszłości jako misjonarze Serca Jezusowego. W tej chwili mamy już 70 kandydatów do naszego zgromadzenia. Jeżeli Bóg da, za rok złożą pierwsze śluby zakonne.”
W lipcu 2000 roku, ze względów zdrowotnych ks. Sudoł wraca na leczenie do Polski. Nowym członkiem wspólnoty zostaje ks. Szymon Bendowski, który przybywa do Indii w połowie 2005. Dwa lata później dojeżdża jeszcze jeden Polak, ks. Zbigniew Morawiec, który po półtorarocznym pobycie powraca do kraju.
Sercańska misja w Indiach rozwija się. Wzrasta liczba lokalnych powołań, co rokuje nadzieję na większe zaangażowanie się w poprawę jakości i warunków życia tamtejszej ludności.

read more
ks. Tadeusz Latoń
ks. Tadeusz Latoń
Indonezja
Palembang

Urodził się 10 maja 1934 roku w Sułkowicach. Do postulatu księży sercanów wstąpił 31 maja 1952 roku w Stadnikach. Tam również odbył nowicjat i złożył pierwszą profesję zakonną 2 września 1953 roku. Studia filozoficzne skończył w Tarnowie, a teologiczne w Stadnikach. Święcenia kapłańskie przyjął w Stadnikach 18 lutego 1962 roku. Wraz z innymi 11 kandydatami do pracy misyjnej 3 września 1967 roku otrzymał krzyż misyjny i kilka dni później wyjechał przez Rzym do Indonezji. Pierwsze miesiące, od listopada 1967 do marca 1968, spędził w Jogjakarcie na przygotowaniu oraz nauce języka indonezyjskiego. Pracował kolejno na różnych placówkach „leśnych” w diecezji Tanjung Karang: w Pringsevu, potem w Kalirejo do 1979 roku. Następnie w diecezji Palembang w latach 1979-1984 w Kalianda, 1984-1991 w Tegalsari, a także w Gumawang, Lampung, Belitang, a obecnie mieszka i pracuje w samym Palembang. W roku 2016 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta za wieloletnią posługę misyjną oraz wkład w rozwój przyjaźni polsko-indonezyjskiej na polu działalności duszpasterskiej, kulturalnej i społecznej. 

ks. Józef Kurkowski
ks. Józef Kurkowski
Indonezja
Jakarta

Urodził się 27 czerwca 1944 roku w Zielonkach. Pierwsze śluby zakonne złożył 29 września 1960 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1969 roku. 

Od 1971 roku pracuje w Indonezji, przez 42 lata pełniąc funkcję proboszcza w różnych placówkach misyjnych na Sumatrze. Od 2006 roku jest wikariuszem w jednej z parafii w Jakarcie. W czasie wielu lat swojej posługi oprócz pracy duszpasterskiej zajmował się prowadzeniem internatu dla młodzieży męskiej oraz nauką religii w szkołach katolickich. Jest współorganizatorem pomocy dla chorych i cierpiących oraz dzieci, których rodziców nie stać na opłacenie szkoły. Przez pewien czas był też przełożonym wspólnoty sercańskiej. 

W roku 2016 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta za wieloletnią posługę misyjną oraz wkład w rozwój przyjaźni polsko-indonezyjskiej na polu działalności duszpasterskiej, kulturalnej i społecznej.

Indonezja

Pierwszych misjonarzy narodowości Holenderskiej wysłał na Sumatrę O. Leon Jan Dehon w 1923 roku.

Rok 1967 pozostanie na zawsze datą szczególną w dziejach Prowincji Polskiej, a dla historii naszych misji będzie to wręcz data określająca początek prawdziwego zaangażowania polskich sercanów w misyjną działalność Zgromadzenia. Dla przypomnienia, zwłaszcza młodszym pokoleniom naszych zakonników: przyczyną naszej nieobecności na misjach przez tak długi okres po drugiej wojnie światowej nie była niechęć do tego rodzaju pracy, lecz polityka niemal całkowitego zamknięcia granic i ścisłej kontroli wszelkiej działalności kościelnej, jaką prowadziła rządząca wówczas Polska partia komunistyczna.
Piętrzące się pod koniec lat 60. coraz większe trudności ekonomiczne skłoniły rządzących do szukania takich elementów polityki, które pomogłyby rozładować napięcia społeczne i wpłynąć uspokajająco na rozgoryczone społeczeństwo. Jednym z tych elementów było złagodzenie polityki paszportowej, czyli innymi słowy, stworzenie pewnych możliwości wyjazdu z kraju. Sytuację tę skwapliwie wykorzystali ówcześni przełożeni prowincji i, po uprzednich uzgodnieniach z zarządem generalnym Zgromadzenia, władzami Prowincji Holenderskiej i przedstawicielami ambasady indonezyjskiej w Warszawie, zdecydowano o wysłaniu grupy naszych zakonników właśnie do Indonezji. Przewidziano pewien okres na aklimatyzację oraz naukę języka, zainwestowano duże, jak na ówczesne możliwości, zasoby finansowe w wyposażenie osobiste oraz opłacenie podróży naszych misjonarzy i, polecając całe przedsięwzięcie Bożej opiece i ludzkiej życzliwości, w 1967 roku wysłano pierwszą grupę księży misjonarzy. Rok później wyjechała druga grupa. I tak od 1967 roku do dziś do Indonezji wyjechało w sumie 16 księży.
Obecnie pracuje tam 4 sercanów polskiego pochodzenia. Zmarło 4 księży.

read more
ks. Zdzisław Pławecki
ks. Zdzisław Pławecki
Honkong
-

Urodził się 17 kwietnia 1972 roku w Bochni. Pierwsze śluby zakonne złożył w Stopnicy 19 września 1993 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w Stadnikach 29 maja 1999 roku. 

Do Kamerunu wyjechał w roku 2003 i pracował tam do roku 2012. Dwa lata był wikariuszem, a następnie po odbyciu kursu w Rzymie pracował w formacji. Ostatnie lata pracował na parafii w Bafoussam. W roku 2012 wrócił do Polski, gdzie spędził kilka lat, będąc m.in. ekonomem w naszym postulacie w Pliszczynie. 

W 2016 roku wyjechał na przygotowanie językowe do USA, gdzie przebywał do maja 2017 roku. W sierpniu tego samego roku wyjechał do pracy misyjnej w Azji. 

Dead Missionaries
our passed away brothers
see missionaries
How to become a sacred heart missionary?
Bycie sercańskim misjonarzem to wyjątkowe powołanie.
take up a challenge